100 stromů pro Moravský kras

Festival Rajbas si každý spojí s dalekými cestami, výkony extrémních sportovců na horách, na vodě, pod ní, v podzemí, ve vzduchu… Vloni, při dvacátém výročí festivalu, jsme se rozhodli zvýraznit, že místem (pro zmiňovaná) dobrodružství je příroda. Tu je dobré chránit a nejde pouze o záchranu deštných pralesů. Drobnou věc můžeme udělat i u nás doma. S nápadem spojit festival Rajbas s malým poděkováním přírodě, přišel Zdenál Oskeruše. Upozornil, že v celé Evropě ubývá starých stromů a u ovocných to platí dvojnásob. Pro obce se staly ovocné stromy spíše přítěží a plody odpadem, který znečišťuje ulice. Dříve bylo běžné jít krajinou a u cesty si utrhnout třeba jablko. Dnes o staré ovocné aleje kolem cest není pečováno, mnohdy jsou necitlivě prořezávány a káceny. Naše krajina tím ztrácí svou přirozenou členitost, která je důležitá i pro přežití řady druhů rostlin a živočichů. Neplánujeme žádnou megalomanskou akci, jde jen o připomenutí, že každý vysazený strom je dobrý pro přírodu a zároveň přínosem pro lidi, kteří zde žijí nebo aktivně tráví volný čas. Nepřekvapí, že Zdenál s nápadem přišel, vhodné stromy vybral a sám i vypěstoval. Při výběru vycházel z mapování stromů, které zde rostly a dosud rostou. Zvolil staré odrůdy jabloně, třešně a oskeruše, které jsou odolnější a dlouhověké.
V minulém roce jsme, v rámci akce „20 let Rajbasu – 20 stromů pro Moravský kras“ za nečekaného zájmu dobrovolníků a příznivých ohlasů, zasadili hned 25 ovocných stromů (tedy o pět víc). Dáme letos stovku? Když teploty šplhají do tropických hodnot, tak si člověk nejlépe uvědomí jak je ve stínu stromu lépe než v rozpálené kanceláři nebo v bytě paneláku. Tým kolem Zdenála Oskeruše však ve stínu neodpočívá. Pilně chystá další podzimní výsadbu. Však vysadit strom do krajiny Moravského krasu není jenom tak. Před vlastní výsadbou a následnou péčí, je potřebné získat souhlas majitelů pozemku. Vytipovaných lokalit a souhlasy majitelů (i sousedních pozemků) máme již několik v Josefovském údolí, Březině, Krásensku, Jedovnicích, Nových dvorech a Žďáru. Přesto uvítáme další náměty, kde by se vám ve volné krajině Moravského krasu líbilo obnovit nebo dosadit ovocný sad nebo alej. Pište na FB nebo horizont.cz@seznam.cz.

„Nejlepší čas zasadit strom byl před dvaceti lety. Další nejlepší čas je právě teď.“
staré čínské přísloví
Lidé si často stěžují, že v létě není stín ve městech volná krajina bez stromů vysychá a, že v jejich okolí se kácí stromy. A nenajde se nikdo kdo zasadí. Pokud ti není lhostejné okolí kolem nás připoj se do výsadby stromů v Moravském krasu a okolí.

 

11. 10. 2019 Nové Dvory
12. 10. 2019 Josefovské údolí – dopoledne
12. 10. 2019 Obůrka – odpoledne
13. 10. 2019 Rudice
26. 10. 2019 Habrůvka
27.10.2019 Krásensko
2. 11. 2019 Ždár
09. 11. 2019 Březina

Součástí akce je i fotosoutěž: Strom v krajině Moravského krasu. Je určena těm kdo se rádi toulají s fotoaparátem krajinou Moravského krasu. Uzávěrka soutěže 10. 10. 2019, maximálně tři od jednoho autora. Porota vybere a ocení nejzdařilejší snímky, které budu vystaveny v blanenském klubu Ulita. Fotografie zasílejte elektronicky na okras.fotosoutez@email.cz, nebo v tištěné podobě formátu A4 na adresu: Martina Macků, Obůrka 38, 678 01 Blansko.

 
 


 

PARTNEŘI PROJEKTU 100 STROMŮ PRO MORAVSKÝ KRAS

 

 

 

 

 

Tento projekt byl vytvořen z veřejné sbírky Nadace Partnerství za finanční podpory Jihomoravského kraje, Města Blanska a CHKO Moravský kras.