Aktuality

RAJBAS je kreativní aneb pozvánka na pláž   17.12.2019
Extrémně vysoké denní teploty by měly v Česku panovat zejména na Štedrý den, a to v kombinaci jasné oblohy, teplého jižního až jihozápadního proudění a tzv. fénového efektu,“ uvedla Dagmar Honsová ze polečnosti Meteopress. Takže změna. Vánoce nebudou na ledě ani na blátě, nýbrž na písku! Zveme všecky 24. prosince na pláž rekreační oblast Palava, začínáme v 10:00 hodin.

RAJBAS? RAJBAS!

Dá se atmosféra tří naplno prožitých dnů zachytit v několikaminutové reportáži? Honza Popelka má srdce Rajbasáka a z jeho filmového ohlednutí za 21. ročníkem festivalu je to znát. Moc děkujeme.

 


 

Kam o Rajbasu s dětmi20.11.2019
No přece do dětského koutku „U strejdy dobrodruha“ v sobotu na horním předsálí Dělňáku. Llegendární dobrodruh Robert Šamonil totiž zase nebude na RAJBASU chybět. Neočekávejte však oprašovaní vzpomínek na divoké výpravy nebo nebezpečné přechody zasněžených horských hřebenů. Stejně jako vloni a předloni se na strejdu Roberta mohou těšit zejména nejmenší účastnici festivalu. Zvládá bravurně všechny věkové kategorie, takže mamky a tátové, přijďte na Rajbas. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

BUSNY - Poslední pecka na závěr20.11.2019
„Máme za sebou školy, chodíme do práce, platíme účty, teď už se jen vzít, založit rodinu a budovat kariéru. To vše bychom mohli, ale my se zatím nechceme smířit se životem řízeným splátkovým kalendářem hypotéky. Ještě ne. Teď chceme poznávat, objevovat a učit se. Chceme ochutnávat a zažívat. Prostě se chceme sbalit a jet na cestu kolem světa. Tak jedem.“ Busny, příběh dvou lidí a jednoho medvídka, kteří putují po světě v dodávce. Růžový Volkswagen je pro ně nejen dopravní prostředek, ale i domov, dílna a kancelář. Obytným VW T3 Syncro, alias busíkem, jezdí busaři. Autoři TV pořadů, které vznikají za jízdy, se představí naživo v kině na závěr festivalu.

Dobré ráno s Rajbasem - Nalaďte se19.11.2019
Startovací dávka pohody. Ranní show České televize 2 Brno vybrala na středu 20. listopadu téma DO NEZNÁMA! A současně bude pozvánkou na RAJBAS. Zvát budou Milan Daněk, ředitel festivalu a Marek Audy, jeden z nejvýraznějších hostů Rajbasu, speleolog a letos také porotce naší filmové soutěže Okem dobrodruha. Hlavním hostem ranního vysílání bude režisér, moderátor a spisovatel Petr Horký. Toho určitě dobře znáte nejen z Rajbasu. Hudebním hostem bude Petr Bende. Vzpomene si ještě někdo na jeden z jeho vůbec prvních koncertů? Tenkrát ve středu o prázdninách na blanenském zámku... To už je fakt historie, RAJBAS JE PŘED NÁMI. UŽ TENTO VÍKEND!

Kdo získá zlatého Rajbasáka?18.11.2019

Do jubilejního dvacátého ročníku naší soutěže neprofesionální filmové tvorby OKEM DOBRODRUHA je přihlášeno 24 filmů. Nejzajímavější snímky čeká projekce během pátečního programu v kině s bezprostředním veřejným hodnocením porotců Mirka Náplavy a Marka Audyho (ve stylu superstar) a udělením Ceny Srdcaři.cz. Předání prestižních cen Rajbasáků od odborné poroty proběhne v sobotu na velké scéně Dělnického domu. Sošky roztančených Rajbasáků svým vzhledem symbolizují svůj původ v Moravskému krasu s tradicí slévárenství - je totiž vyroben ze železa a vápence. Novinkou bude vyhlášení „filmu dvacetiletí“ a předání Zlatého Rajbasáka jeho autorům. Filmy do nominace TOP 5 k tomuto ocenění vybrala akademie Okem dobrodruha.


Běhat a mít z toho radost14.11.2019

Jana Kakáčová z Blanska je atletkou od malička. Běhala sprinty a překážky, skákala do výšky. V závodění na nějakou dobu polevila, když se věnovala rodině a výchově syna. Ale stále se chodila jen tak proběhnout do přírody. Zlom nastal, když si pořídila ohaře. Pes, příroda a běh. Spojení, které vlilo novou energii. Nejprve objevila kouzlo canicrossu, poté dogtrekkingu a do výčtu jejích úspěšných aktivit se vzápětí a naplno zařadil i ultramaraton a triatlon. Pamatujete, kdo je Carl Lewis? Stejně tak se jmenuje její pes. O své radosti, zkušenosti a úspěchy se Jana podělí v sobotu  na Rajbasu.


Radosti, strasti a překvapení04.11.2019
„UFO Maara Life“, takto nazval svou prezentaci a slibuje s návštěvníky Rajbasu sdílet běh svého lezeckého života za poslední rok. K vidění budou výňatky z dokončených letošních dokumentů, jak z Antarktidy, tak pákistánského Nanga Parbatu, peruánského Huandoye a nepálského Chamlangu. Vše doprovodí vtipným komentářem a promítne fotky. Můžeme se těšit na sobotu 23.11. v 19:00 hodin v Blansku na Dělňáku. Mára Holeček je jedním z nejúspěšnějších a nejzkušenějších horolezců současnosti. Jako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Piolet d'Or 2018 (tzv. Zlatý cepín) za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa - Gašebrum I.

Prsatý muž na Rajbasu25.10.2019
Rajbas je festivalem příběhů a osobností a Josef Formánek je nesporně mužem velkého formátu svou osobností i příběhem. Jeho život je spjatý s časopisem Koktejl, úspěšnými knihami, cestováním, šamany nebo také s běháním a vírou. Jeho život se promítá v jeho knihách, které píše bez příkras a poutavě. O tom svědčí stovky tisíc prodaných výtisků jeho děl. Otevřeně zaznamenal i své boje s démony končící hospitalizací v psychiatrické léčebně. Režisér Dan Svátek podle jeho autobiografické knihy Úsměvy smutných mužů natočil divácky i kritikou oceňovaný stejnojmenný film, Život Josefa Formánka je plný činů i zkušeností, které můžeme obdivovat a z jiných se poučit. V Blansku na Rajbasu v sobotu 23. listopadu od 20:00 hodin.

PředRajbas na Samsaře8.10.2019
Slíbili jsme letošní Předrajbas na Samsaře jiný a taky, že bude. Shodli jsme se na tom, že nepozveme celebrity, ale uděláme si ho sami. A bude to stát za to! Ti skuteční dobrodruzi říkají, že prožité se stává dobrodružstvím až tehdy, když se o ně podělíme. A platí to stejně, ať jsou to dobrodružstvích velká nebo malá. Někoho lákají hory, jiného voda, další vyrazí za dalekou exotikou, nebo jen na kole za humna... Bude to pestré, čeká nás šest promítání v délce do 20 minut a budou i přestávky na pokec s kamarády. Tak ahoj v pátek v 18:00 hodin na Klepáku.