O Festivalu

„Rajbas byl první fesťák, který nás přijal a to zůstává ve mě dodnes. Nikde jsem nezažil atmosféru jako v Blansku. Je to křižovatka. Místo, kde si i přednášející můžou sednout a vzájemně se poznat.“

Petr Kašpar, filmový režisér a producent

21. ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství RAJBAS 2019

Rajbas startuje do třetí dekády života, zraje a nemíní ztratit na své atraktivitě. Letošní dramaturgie má zaostřeno na připomenutí 50. výročí objevu Amatérské jeskyně, jubilejní 20. ročník soutěže neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA a celým programem bude probíhat spojující  linka „Kniha, která mě inspirovala k dobrodružství“.

Mezi hosty budou úspěšní spisovatelé kalibru Prsatého muže – Josefa Formánka, držitelky Ceny H+Z za nejlepší cestopis roku 2018 Inky Píšové, Mirka Náplavy, Miroslava Černého či Marka Audyho. Ale nezůstane jen u autorů knih, vždyť přijede opět na třicet hostů, zažijeme filmové premiéry, v reportážích navštívíme místa na nejrůznějších místech celé planety a poznáme neobyčejné životní příběhy.

Jako vždy půjde o setkání ostřílených dobrodruhů i těch, co přijdou hledat inspiraci nebo se jen tak se pobavit. A nepůjde pouze pasivní sledování besed a filmových projekcí. Součástí jsou soutěže, závody, písničky, workshopy…

Doprovodné festivalové akce KOB a 100 stromů pro Moravský kras probíhají během celého roku, akce za dveřmi sálů zahájí 25.října na Samsaře PředRAJBAS a hlavní víkend plný dobrodružství probíhá od pátku 22. listopadu do neděle 24.listopadu 2019.

Nad konáním festivalu převzal záštitu starosta města Blanska Ing. Jiří Crha.

 

 
 

Rajbas je festivalem, který má vlastní duši a žije svým životem. Neopakovatelnou atmosféru vytváří parta obětavých organizátorů spolu s vystupujícími a především jeho návštěvníci a účastníci soutěží. Do historie akce můžete nahlédnout zde fotogalerie a archiv

 

    

Rajbas je především filmovým festivalem a má i dvě filmové soutěže. Okem dobrodruha je soutěž neprofesionálního filmu (vloni rekordních 36 soutěžních filmů) a NaFEST je tak originální, že je ho těžké i popsat. Velmi zjednodušeně se jedná o zaznamenání netradiční cesty přímo na festival.

100 stromů pro Moravský kras
Cestujeme po světě a zapomínáme jaké poklady máme za humny. Rozhodli se něco málo vrátit krajině kolem nás. V minulém roce jsme během akce „20 let Rajbasu – 20 stromů pro Moravský kras“ za nečekaného        zájmu dobrovolníků a příznivých ohlasů, zasadili hned 25 ovocných stromů (tedy o pět víc). Dáme letos stovku?  Sázíme staré odrůdy jabloní a třešní, které byly objeveny při mapování tradičních ovocných odrůd v Moravském krasu a také oskeruše, které se vyskytovaly jen  velmi vzácně.

 

 

Proč přijet na Rajbas?
Protože je to festival, který můžete prožít jen u nás v Blansku a nikde jinde!!!
Pořádá Horizont Blansko, z.s. za spolupráce dalších spolupořadatelů