Mára Holeček
Mára Holeček (*1974)

„Můj táta jednou řekl : Měli jsme dceru Gábinu včetně klidného žití, pak přišlo to neštěstí a narodil se syn Marek“

Mára je jedním z nejúspěšnějších a nejzkušenějších horolezců současnosti, skalní lezec a pískař. Jako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Piolet d’Or 2018 (tzv. Zlatý cepín) za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa – Gašerbrum I.

Získal několik ocenění Výstupy roku ČHS a Horolezec roku.

Leze od svých pěti let a podle svých slov se snaží vylézt vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinu moře až po himálajské obry. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitými se také staly obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane.

„Vyhledávat náročné lezecké terény v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí a nést s sebou akorát to, co naše záda unesou. A pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“

Jaký byl Márův život za poslední lezecký rok? Byl plný radostí, starostí či plný překvapení? Čeká na vás vtipný komentář a budete mít možnost shlédnout ukázky z dokončených letošních dokumentů z Antarktidy na Monte Pižduch, pakistánského Nanga Parbatu, peruánského Huandoye a nepálského Chamlangu.

www.marekholecek.cz

 

(sobota 23.11., Dělnický dům; ve velkém sále „scéna KOTEL“ v 19:00 hod., MÁRA HOLEČEK : UFO MAARA LIFE)