Miroslav Černý


Vysokoškolský pedagog, cestovatel, lingvista, antropolog, překladatel, prozaik a
básník.

Miroslav Černý (*1977)

Vysokoškolský pedagog, cestovatel, lingvista, antropolog, překladatel, prozaik a básník. Tohle vše vystihuje Mirka.

Vystudoval moderní filologii. Zaměřuje se na výzkum variant anglického jazyka v bývalých britských koloniích, problematiku vymírání menšinových jazyků a na dějiny a kulturu původních obyvatel Severní Ameriky.

Navštívil více než sto zemí všech obydlených kontinentů, za což mu byla Zeměpisným a vlastivědným sdružením udělena hodnost Velmistr světových cest.

V roce 100. výročí narození známého českého amerikanisty, muzeologa a spisovatele připomeneme jeho cestovatelský a etnografický odkaz. Václav Šolc (1919–1995) nepochybně patřil mezi naše největší znalce domorodých Američanů.

Život s indiány tří Amerik představuje klíčové okamžiky jeho života: mladá léta, domácí i zahraniční studia, latinskoamerické a asijské cesty, terénní výzkum mezi indiánskými kmeny Aymarů, Mapučů a Alakalufů, etnografickou práci v Náprstkově muzeu, včetně Šolcova působení v roli ředitele. Zároveň se snaží přiblížit a stručně zhodnotit literární tvorbu Václava Šolce.

Jak se změnil indiánský svět za poslední desítky let?

(sobota 23.11., Dělnický dům; ve velkém sále „scéna KOTEL“ v 14:15 hod., MIROSLAV ČERNÝ : S VÁCLAVEM ŠOLCEM ZA INDIÁNY TŘÍ AMERIK)

 

 

Odkazy

https://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_%C4%8Cern%C3%BD_(anglista)

http://www.webcestovatelu.cz/93631-miroslav-cerny

https://www.magazinuni.cz/ruzne/miroslav-cerny-aneb-pouceny-cestopis/