Marek AudyObjevitel, předseda České speleologické společnosti, fotograf, spisovatel, tramp…

Marek Audy (*1969)

Objevování jeskyní? Člověk musí mít strach, říká objevitel nejdelší křemencové jeskyně světa.

 

Vystudoval VUT Fakultu strojní, obor potravinářské a chemické stroje, ale zaměstnání projektanta velmi rychle opustil. Se speleologií se setkával od dětství a pod vedením svého otce začal ve svých 15 letech i s podzemním fotografováním. Dnes je jako fotograf jeskyní znám po celém světě.

Je zakládajícím členem Stereoskopické sekce Technického muzea Brno a také členem speleologické skupiny Topas, která se věnuje výzkumu kolem Suchdolu. Vedle stereoskopických leteckých a podzemních snímků se věnuje také 3D filmu a stereomakrofotografii s makroboxem vlastní konstrukce.

Už delší dobu se Marek věnuje stále více i filmové tvorbě. Ocenění získal již jeho autorský snímek z roku 2004 Roraima – kde se narodila voda, o objevu jeskyně Krystalové oči. Na dalších se podílel. Za zmínku stojí například film Tepui (P.Barabáš), V království ďábla a matky bouří (R. Grošek) nebo Expedice Namak 2006 (E. Janoušek, V.Fanta).

Stereofotografování ho přivedlo i k 3D filmovaní. Na Rajbasu 2013 představil první český 3D dokumentární film Domino – hra v podkroví ztraceného světa, který zachytil dřinu spojenou s výzkumem a dokumentací nejodlehlejších částí jeskynního systému Brewer ve Venezuele.

Vlastní Vydavatelství Audy, které se věnuje   fotografii, grafice a vydávání  knížek.

 

 

 

Je autorem knih:

Brány do ztraceného světa

Cesta na Jenisej

Fotografování v podzemí

 Domino – hra v podkroví  Ztraceného světa: jedná se o 3D knihu a také 3D film

Od roku 2002 jezdí do   pískovcových jeskyní ve   stolových horách Guayánské   vysočiny ve Venezuele.

Byl   členem expedicí, které  v roce 2003 objevily jeskyni Cueva Charles   Brewer, která je se svou délkou osmnácti kilometrů   nyní nejdelší křemencovou   jeskyní na světě. Stejně tak dokumentoval speleologické expedice zkoumající nejhlubší jeskyně Balkánu nebo objev nejdelší jeskyně v soli v Íránu. Nadále se aktivně věnuje výzkumu jeskyní Moravského krasu, kde se stal např. spoluobjevitelem jeskyně Suchdolský ponor.

       
(pátek 22.11., Kino Blansko 20:00 hod., MAREK AUDY: AMATÉRKA)