Miroslav NáplavaSpisovatel a dokumentarista světoběžník, vášnivý milovník kávy, cestování, hor, říční plavby, hudby, poezie…

Miroslav Náplava (*1966)

Spisovatel, dokumentarista, editor, autor a režisér desítek cestopisných reportáží a dokumentárních filmů, šéfredaktor magazínu Srdcaři.cz.
Účastník a organizátor řady expedic např. Olgoj chorchoj nebo Tajné vraky na Maledivách. Milovník cestování, kávy, hor, říční plavby, hudby a poezie.

Jeho novým mottem je: „V mém věku už není čas být nešťastný.“

Společně s Petrem Horkým napsal pět knih:
• Dvě cesty za archeologií
• Sloni žijí do sta let (s Miroslavem Zikmundem)
• Honba za obřím červem
• Cuba Libre, bestseller (oceněný Cenou Egona Erwina Kische)
• Albánie – kráska se špatnou pověstí.

V roce 2018 pak vyšlo jeho třetí vydání knihy Plavby „sebevrahů“, o objevných plavbách na vorech, včetně plaveb českého skladatele a trampa Eduarda Ingriše. Podílel se na záchraně Ingrišova archivu v USA.

Je editorem dvousvazkového výboru z díla cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, Legenda H+Z – fenomén českého cestopisu a spoluautorem knihy Záhada Býčí skály aneb jeskyně plná otazníků (s Antonínem Přichystalem).
Několik let pracuje na travelpunkovém pojednání o renesančním cestosvateli Kryštofu Harantovi, jež byl v roce 1621 sťat.
Publikoval mnoho cestopisných reportáží, např. v magazínech Lidé a země, Koktejl a National Geographic Česko. Od roku 2012 je šéfredaktorem interaktivního magazínu Srdcaři.cz. Jako režisér pracoval na řadě dokumentů např. Aktuálně na Prima ZOOM vysílaný dokument Srdcaři v Africe (8 epizod)
Annapurna: 13. osmitisícovka Radka Jaroše (Hlavní cena a Nejlepší dokument Sportfilm Liberec 2015)
Baťův kanál – vzkříšení snu (2. cena PAF Tachov 2017)
cyklus Světozor
Na cestě, Objektiv, seriál Maledivy – velké divy (5 epizod, ČT)
seriál Srdcaři (24 epizod, Stream.cz – Zvláštní cena MFOF 2016)

V současné době pracuje na dokumentárním cyklu Srdcaři na severu. Jedná se o expediční a filmový projekt, který navazuje na úspěšnou sérii Srdcaři v Africe. Premiéra Srdcařů na severu by měla být na podzim roku 2020.

K celovečernímu dokumentu Petra Horkého Století Miroslava Zikmunda natočil film o filmu a v posledních třech letech pracoval na vzniku této publikace.

Po stopě legend H+Z: Koncem dubna totiž uplynulo 70 let od první výpravy legendárních cestovatelů. Po stopách Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda se vydali Petr Horký, Miroslav Náplava a doprovodný tým se dvěma Tatrami 87. Pouhých 270 kilometrů, ale zato v nepřetržitém dešti až silném lijáku, cestovali novodobí dobrodruzi Švýcarskem a Francií. Dokonce kvůli autentičnosti s původními aktéry této výpravy H + Z se odhodlal M. Náplava oholit dohladka svou tvář, což pro něj znamenalo též veliké odhodlání.

Společně s Petrem Horkým založili v roce 1996 Sdružení pro cestopisnou dokumentaci CAMERA INCOGNITA, které si vytyčilo za cíl zdokumentovat zajímavá místa a události, které už možná nikdy nikdo neuvidí, a uchovat je alespoň v podobě fotografií a filmových záznamů pro budoucí generace. Pod jeho hlavičkou uskutečnilo přes šedesát zahraničních cest a expedic..

A kdybyste ho náhodou ještě neznali, tak na fotkách je to ten s brejlema a kloboukem.