Martin Lipina


Zoolog, spisovatel a vodák

Martin Lipina (*1983)

Martin vystudoval v Praze Přírodovědeckou fakultu, obor zoologie. Jeho snem byla divočina amerického a kanadského severozápadu.
Tři roky žil v kanadském Vancouveru. Během pobytu splul na kánoi a kajaku v kanadské a aljašské divočině přes 3000 km. Ve svém volném čase se věnuje horské turistice a vodáctví.

V roce 2015 vydal cestopisnou knihu Na sever. Zde popisuje tříměsíční putování, které začíná v Britské Kolumbii a v amerických státech Washington a Montana.

Pravidelně přispívá do řady českých novin a časopisů. Ve svých článcích seznamuje čtenáře se severoamerickou přírodou, historií a současnou problematikou místních indiánů.

V Česku se snaží popularizovat mladý vodácký sport – packrafting. Jedná se o nafukovací kanoe a kajaky. Tyto čluny pak váží pouze 2,5 kg a jsou lehce sbalitelné do batohu. Díky nim se člověk dostanete na místa, které by byly za normálních okolností nedostupné.

Společně splujeme řeky Klondike, Fortymile a necháme se vysadit daleko za polárním kruhem na severu Aljašky v pohoří Brooks Range, odkud vede jediná cesta do civilizace – 800 kilometrů po řekách Sheenjek, Porcupine a Yukon. Čekají n   ás roje komárů, řeky plné lososů a rybařících medvědů. Chcete zažít skutečný pocit svobody, nechte se vtáhnout do poutavého vyprávění o této divoké přírodě.

(sobota 23.11., Dělnický dům; sál S2 „scéna KOTLÍK“ v 18:00 hod., MARTIN LIPINA : PRVNÍ KRŮČKY KANADSKOU PŘÍRODOU aneb teprve s dětmi začíná to pravé dobrodružství)

(neděle 24.11., Kino Blansko, v 13:30 hod., MARTIN LIPINA : LÉTO NA ALJAŠCE aneb tři měsíce v divočině)