DÁŠA DŮBRAVOVÁ: ZÁPISNÍK 13 BOBŘÍKŮ (Jaroslav Foglar)

KNIHA, KTERÁ MĚ OVLIVNILA A INSPIROVALA (nejen) K DOBRODRUŽSTVÍ (11)
Těžko si představit někoho aktivnějšího než je Dáša. Stíhá téměř všecko od písniček po zavařování a podle příspěvků na FB to navíc vypadá, že je stále na cestách. Její tatínek byl nestorem blanenského trempingu Meddy, takže oblíbený spisovatel nepřekvapí.

„Slova k úvodu do “Bobří hráze” napsal Jaroslav Foglar v roce 1946.
Dlouho jsem přemýšlela, která kniha v dětství ovlivnila můj život. Že to bude „Foglarovka“ bylo jasné, ale která z nich? Nakonec jsem zjistila, že si z dětství nejvíc pamatuji a dovedu odříkat zpaměti právě tento úvodník, který ve mně vyvolal touhu po dálkách a dobrodružství. Byl to můj tatínek který mě k těmto „Foglarovkám“ dovedl a společně s turistickým oddílem, který vedl jsme podnikali výpravy, kde nebe bylo vysoké a modré. Večer táborový oheň zasvítil do tmy a větry v korunách borovic s námi zpívali naše oblíbené písničky. V noci jsme pod širákem poslouchali, jak tiše a velebně šumí hlavy stromů. Psala jsem si deník. Zápisník 13 bobříků byl neskutečným zdrojem informací o přírodě a krabičku poslední záchrany jsem měla vždy po ruce. Rychlé šípy, Kluky od Bobří řeky, Devadesátku a všechny ostatní „Foglarovky“ jsem hltala jedním dechem, jejich výpravy byly dobrodružné a voněly nějakým zvláštním kouzlem. Kouzlem, kterému jsem propadla. Foglar ve mně probudil touhu a krásu po životě, který je čestný a ušlechtilý. Touha poznání se otevřela. V dospělosti jsem si začala plnit píseň dálek závratných a začala jsem poznávat blízké i daleké kraje, o kterých jsem snila v dětství.
Díky pane Foglare.
Díky tatínku.“

 

21. ročník festivalu RAJBAS chce připomenout, že knihy byly a zůstávají nejen zdrojem zábavy, ale i úžasnou inspirací a prostředkem výchovy, prostředím pro sdílení zážitků a znalostí, porozumění a otevřenosti k různorodému světu. Každý týden představujeme knihu některého z organizátorů, příznivců či vystupujících. Až do Rajbasu…