HANKA FUČÍKOVÁ: JAK SI SPRÁVNĚ PŘÁT (Pierre Franckh)

KNIHA, KTERÁ MĚ OVLIVNILA A INSPIROVALA (nejen) K DOBRODRUŽSTVÍ (12)

Hanka je vzděláním i profesí architektka. Jejím koníčkem je, vedle cestování, také fotografování. Na Rajbasu ji potkáte vždy v centru dění s foťákem u oka a úsměvem na rtech.

Čtení knih bylo odjakživa můj druh relaxace, cesta poznání a nového vědění. Častokrát se mi stávalo, že jsem se hodiny nemohla odtrhnout pro poutavý děj, anebo pro její inspirativnost. Nejoblíbenějším místem na čtení jsou vlaky, kde mě nic nerozptyluje, žádná další činnost mi neodvádí pozornost a mám prostor jen na jedno – na čtení.
Když jsem přemýšlela jakou knihu vybrat, vyhrála malá knížečka, pro většinu lidí neznámá, ale pro mě výjimečná, se spoustou zajímavých myšlenek. A řekla jsem si, že třeba i někomu dalšímu se díky mně v ten pravý okamžik dostane do ruky.
Před nějakým časem (tehdy bych řekla náhodou, dnes vím, že náhody nejsou) jsem objevila knihu s názvem „Jak si správně přát“ od autora Pierre Franckha. Jsem člověk racionální a technický, ale z podstatné části i kreativně a duševně založený. A v různých životních fázích se tyto dvě stránky mé osobnosti střídají ve vedení.
V jeden životní okamžik se mi tato kniha dostala do podvědomí a já s myšlenkou, kterou tato kniha má, odjela na Island. Island je pro mne jedno z nejkrásnějších míst, s úžasnou energií, prostorem volně dýchat, který nám v dnešní konzumní době chybí, a kde máte pocit, že můžete dokázat cokoliv. Jste na tomto panenském ostrově, blíž sami sobě a blíž něčemu těžko popsatelnému a pochopitelnému, co jsem tady nepoznala.
A tehdy se mi spojila skvělá kniha se stejně naladěným místem, kterým pro mě Island jistě je, a stejně naladěným mým já. Pochopila jsem spoustu myšlenek, které kniha nabízí, zjistila, že nic není nemožné, nic není náhoda a že síla myšlenky je obrovská.
Spoustu knih si za život přečteme a později ani nedokážeme říci jejich obsah, ale některé se nám vryjí pod kůži a co víc, ovlivní náš život.

 

21. ročník festivalu RAJBAS chce připomenout, že knihy byly a zůstávají nejen zdrojem zábavy, ale i úžasnou inspirací a prostředkem výchovy, prostředím pro sdílení zážitků a znalostí, porozumění a otevřenosti k různorodému světu. Každý týden představujeme knihu některého z organizátorů, příznivců či vystupujících. Až do Rajbasu…